bělení zubů


Bělit zuby znamená dlouhodobě dosáhnout jejich světlejšího odstínu. Zuby začínají tmavnout hned poté, co se prořezají. Za barevnými změnami stojí mimo genetických dispozic také mnoho vnějších faktorů - kouření, pití kávy a silného čaje nebo užívání některých léků.


Co je bělení zubů

Bělení zubů funguje na principu rozpadu peroxidu vodíku, aktivní molekuly pronikají mezi krystaly skloviny a reagují s pigmenty. Bělicí účinek je velmi dobře viditelný, ačkoli zubní sklovinu nijak nezmění a nepoškodí. Přibližně 2% skloviny zubu jsou organické a podílí se na zabarvení. Zbylých 98% je tvořeno krystaly anorganického původu a na ně peroxid nepůsobí. Pokud se bělení zubů provádí pod odborným dohledem a vyloučí se rizika (alergie, těhotenství, poruchy vývoje skloviny atd..), je bělení BEZPEČNÉ.

Nejdříve je ale nutné zuby prohlédnout, ošetřit všechny kazy a nevyhovující výplně a odstranit zubní kámen. Až poté je možné začít s bělením zubů. Buď v ordinaci, doma nebo kombinovaně.

Ordinační bělení

Zuby Vám vyčistíme, naneseme ochrannou hmotu na dásně a bělící přípravek na zuby. Pro tento druh bělení používáme gel obsahující 20% - 38% peroxid. Tato vyšší koncentrace peroxidu zaručuje rychlý výsledek.

Domácí bělení

Při tomto způsobu bělení si sami nanášíte bělicí gel o nižší koncentraci (16% peroxid) do tzv. nosičů zhotovených na míru podle otisků Vašich zubů. Stačí si je přitisknout na zuby během dne nebo v noci.

Kombinovaně

Nejefektivnější je kombinace obou technik. Proces „nastartujeme“ intenzivním bělením v ordinaci a Vy ho dokončíte mírnějším bělením doma. Citlivost Vašich zubů a dásní určuje kolikrát a jak často tuto metodu musíte použít.

Funguje bělení vždy?

Nikdy nelze určit předem jakého stupně zesvětlení zubů se dosáhne a jak dlouho bude výsledek stabilní. To velice úzce souvisí s životním stylem klienta. Běžná doba zesvětlení je 1 až 3 roky. Záleží ale na tom, co jíte, zda kouříte, kolik Vám je let a především, zda dodržujete ústní hygienu. Profesionálně prováděná ústní hygiena v ordinaci samozřejmě podpoří dlouhodobě trvající výsledek.

Kontraindikace:

  • Těhotenství a kojení
  • Silného kuřáctví
  • Alergie na sodu
  • Onemocnění dásní - parodontóza
  • Přítomnost kazů, netěsných výplní
  • Praskliny skloviny či jiné zubní defekty
  • Proteticky ošetřené zuby (korunky, můstky) - umělé zuby se nezesvětlí
  • Citlivost zubních krčků

Důležité zásady po vybělení

nejdůležitější je fluoridace zubní skloviny a „bílá dieta“. Ihned po vybělení aplikujeme fluoridační gel pro ošetření zubní skloviny. 'Bílá dieta' znamená omezit potraviny a nápoje, které zuby zabarvují ( káva, čaj, červené víno, Coca-cola, sójová omáčka, atd….). Vyhněte se kyselému jídlu a nápojům (ovoce, dresingy v salátech, víno, džusy), citlivé zuby na ně mohou reagovat bolestivě. Až 10% lidí trpí zvýšenou citlivostí zubů krátce po bělicí kůře na studené i teplé podněty. I tmavé rtěnky zabarvují zubní sklovinu. A hlavně - omezte kouření.

Možné komplikace během a po bělení

Vaše zuby budou dočasně citlivější. Při rychlém přechodu na normální stravu může dojít k návratu původní barvy zubů.

 

Zpět na služby